A mos nodshta jeni shtatzene? Me gjithe gjasat ju nuk do ti vereni simptomet gati nje jave apo dy pasi vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet.

Nese nuk mbani shenime per te ndjek ciklin menstrual tuajin apo nese ardhja e tyre ndryshon gjeresisht nga muaji ne muaj, ju ndoshta nuk mund te jeni e sigurt se kur duhet ti pritni menstruacionet. Por, nese filloni t’i keni disa prej simptomeve per te cilat do te flasim me poshte – simptome qe jo te gjitha grate i perjetojne te gjitha – dhe se ju kan vonuar menstruacionet per nje kohe, eshte shume e mundur qe ju te jeni shtatzene. Kryej testin shtepiak per shtatzani per te zbuluar sigurte!

Gjinj te enjtura, ndjeshem

Njera nga shenjat e para te hershme te shtatzanise jane gjinj sensitive, dhimbshem (ne prekje) qe shkaktohet nga rritja e niveleve te hormoneve. Dhimbja eshte si nje version i egzagjeruar i asaj se si ndihen gjinjt tuaj pak para menstruacioneve. Kjo dhimbje kogja shume venitet pas tre mujorit te pare me pershtatjen e trupit tuaj ndaj ndryshimit hormonal.

Lodhje

A ndiheni befas e lodhur? Jo, me mire te themi e sterlodhur. Askush nuk e di me siguri se cka shkaktone lodhjen ne shtatzenin e hershme por eshte e mundur qe rritja e shpejt e niveleve te hormoneve progesterone jane kontribues ne pergjumujen tuaj.Ju duhet te filloni te ndiheni me energjike pasi te keni hyre ne tre mujorin e dyte edhe pse lodhja prape zakonisht kthehet ka fundi i shtatzanis ateher kur ju bartni me shume peshe dhe disa prej sikleteve (parehative) te shtatzenise e bejne me te veshtire per ju qe te beni gjume te mire gjate nates.

Gjakderdhje nga ngjizja

Disa gra kane nje sasi te vogel te gjakederdhjes vaginale perafersisht 11 apo 12 dite pas ngjizjes (afer kohes kur ju mund te vereni se nuk po ju vin menstruacionet). Gjakderdhja ndoshta shkaktohet kur veja e ngjizur ben strofullin ne shtresen brendshme te pasur me gjake te mitres – nje proces qe fillon vetem gjashte dite pas ngjizjes – por askush nuk e dine me siguri.Gjakderdhja eshte e lehte (shfaqet si pike e kuqe apo njolla te kuqe ne te kafte) dhe zgjate vetem nje apo dy dite. Tregoj mjekut tuaj nese vereni nje gjakderdhje apo pikim te atille, e veqanarishte nese plus keni dhembje, pasiqe ky mund te jete shenje i shtatzenise ektopike (kur veja e ngjizur ben strofullin jashte mitres).

Perzierje apo vjellje

Nese jeni sikur shumica e femrave, semundja e mengjesit nuk vie gati nje muaj pas mbarsimit. (Disa me fate i ikin pa e pasur.) Por disa gra fillojne te ndihen jo rehat pak me heret. Dhe jo vetem ne mengjes sepse perzierja dhe vjellja te shkaktuara nga shtatzenia mund te jene problem ne mengjes, pasdite dhe mbrejme.Rreth gjysma e grave me kesi probleme ndihen te cliruara nga fillimi i tre mujorit te dyte. E per disa tjera me me pake fate ju duhet edhe nje muaj tjeter per tu ndier me mire.

Rritje e senzitivitetit ndaj aromave.

Nese jeni shtatzene per her te pare nuk eshte e pazakont nese ndiheni e neveritshme nga aroma e ndonje sandviqi apo kafeje dhe nese nga disa aroma tjera ju vie per te vjelle. Edhe pse askush nuk e dine me siguri, ky mund te jet si efekt anesore i rritjes se shpejte te estrogenit ne sisteim tuaj. Ju ndoshta zbuloni se edhe disa prej ushqimeve qe ju kane pelqyer me pare tash befas jane te neveritshme.

Fryerje Barkut

Ndryshimet hormonale ne shtatzanin e hershme mund te bejne te ndihesh e fryer, eshte e ngjajshme me ndjenjen qe disa gra kane pak para se t’iu vien menstruacionet. Kjo eshte arsye pse veshjet e tua mund te ndihen me te shtrenguara ne bel, edhe ate qysh ne fillim ateher kur mitra juaj eshte ende shume e vogel.


 
Urinim i shpeshte

Pak pasi te ngeleni shtatzene ju ndoshta e vereni se gjat gjithe kohes shpejtoni per ne banje (tualet). Pse? Kryesisht ngase gjat shtatzenise sasia e gjakut dhe lengjeve tjera ne trupin tuaj rritet, e kjo shpien ne procesimin e lengjeve shtes nga veshket tua qe me pas perfundon ne fshikezen e urines.

Simtpomi mund te filloj gjashte jave te tre mujorit te pare dhe vazhdoj apo ndoshta edhe keqesohet me progresimin e shtatzenis tuaj dhe me rritjen e foshnjes qe dhuron me shume presion ne fshikezen tuaj.

Nuk Ju Kan Ardhur Menstruacionet

Ju ndoshta do te beni testin e shtatzenise qyshe me pare nese vereni se menstruacionet nuk po vin ne kohen qe rregullishte kane ardhur me pare. Por nese nuk jeni e rregullt (dmth nuk ju vien menstruacionet rregullisht ne te njejten kohe) apo edhe nese nuk mbani shenime per ciklin menstrual tuaj, perzierjet, ndjenja per te vjelle dhe gjinj te tendosur plus shkuarjet e shpeshta ne tualet mund te sinjalizojne shtatzenine para se te vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet.

Temperatura Baze e trupit tuaje qendrone larte

Nese e keni percjelur temperaturen e trupit dhe vereni se ajo ka qendruar e ngritur per 18 dite me radhe, ju ndoshta jeni shtatzene.Dhe ne funde….

Deshmia: nje test pozitive shtepiak per shtatzeni

Perkunder asaj se cka mund te lexosh ne kutin e ketyre testeve, shumica e tyre nuk jane mjaftueshem te ndjeshem (senzitive) per te zbuluar shumicen e shtatzenive gati rreth nje jave pasi te keni verejtur se nuk ju kan ardhur menstruacionet. Dhe keshtu nese keni vendosur te beni testin heret dhe keni pasur rezultate negative (dmth nuk jeni shtatzene) eshte mire te provoni prape pas disa diteve.Cakto nje takim me mjekun pasi te keni rezulate pozitive.
6/16/2014 08:16:05

Nesee nje ciftt bejn seks por femraa eshte ne faez e mestracionevee a mund te ngelet shtatzen ju lutem me trrgoni pleeesssss

Reply
veton
6/16/2014 08:19:22

Me jepnii njee pergjigjee ju lutemmmm

Reply
xxx
3/30/2015 18:12:15

Po shum normale eshte edhe ka mundesi qe femija kur te lind ka njolla te kuqe ne fytyre ose ne trup

Reply
un jam
8/22/2014 09:15:07

Mirdita!
Kisha nje pyetje!
Me shpres se do me ndihmoni.

Muajin e kaluar mistracionin e kam pasur me dat 3,
Gjat ketij muaji kam provuar te ngel shtatzene..
Sog eshte data 22 , po un ndjej lodhje ndjej dhimbje ne stomak!
Me miren mend , me fliehet..
A Mund te jem shtatzen apo eshte shum heret per ta ditur kete? Dhe eshte ndonje semundje Tjeter?
Nga pervoja e juaj ju kisha lut per nje pergjigje!?
Ju faliminderit :)
Respekte!

Reply
10/5/2014 14:54:30

Shum tmir jeni

Reply
10/5/2014 14:57:14

A muj me BA pytje

Reply
ina
3/11/2015 16:11:39

pershendetje dua tju bej nje pyetje pasi jam ne dileme dhe uroj qe te marr pergjigje... menstruacionet e fundit I kam pas me 3shkurt me date 14 bashkeshorti dhe une vendosem ta provojme nje here dhe e hodhi brenda kete muaj mars menstruacionet nuk kane ardhur akoma qe do te vinin me date tre.. kur duhet ta bej testin e shtatzanise dhe a mund te jem shtatzan

Reply
Linda
3/21/2015 06:18:09

Me daten 14 i kam pas menstruacionet kam pas mardhanje me daten 27 tani me daten 15 me kan ardhur por jo shum a esht e mundur te jem shtatzan sepse kam frik ju lutem edhe menstruacionet i kam pas me copa tmedhaja gjakuu me duket sikur kam te perziera ndoshta nga frika ju lutem me tregoni jam ne hall sepse nuk mund ti tregoj askjjt

Reply
arabella
7/9/2015 10:11:37

kam nje pyetje ciklin e ardhshem e kam me daten 19, ciklin qdo here e kam pas te rregullt kam disa nga simptomat si urinim te shpeshte lodhje fryerje stomaku te gjoksit, por dua te di se kur muj ta beje testin e shtatzanise qe te jem e sigurt nese jam apo jo ...apo ka ndoj metode tjeter me te shpejte per tu informuar ..ju faleminderit

Reply
florentina
9/29/2015 14:45:22

jam shtzen po nuk djej as tug aser a shum per mum munu asht djL apo vajz ju lutem me tregoni
.

Reply
florentina
10/1/2015 05:52:22

edhe ne gjelpsina jam tu henger shum flm shum
ju lutem ne tregoni

Reply
linda
10/19/2015 18:41:51

Ju lutem te me pergjigjeni!
Sot kuptova qe jam shtatezane menstruacioni i fundit ka qene me 26 gusht ne shtator nuk me kan ardhur ne daten e sakt por me vonese deri me 8 tetor edeh ate dy tre dite vetem pak si ngjyre kafe kam bere test te shtatezanise po me ka dal negativ pastaj heren e dyte kam bere test me rezultat nji vije e plote dhe tjetra si ne hije ndersasot me 19 tetor bera nje urino-kontroll dhe doli pozitiv.
Gjate ketyre dy javeve te fundit kam qene e semure me temperature me vjellje me dhimbje barku si dhe ndezje te lukthit kam perdorur tableta si omeprazol antibiotike sirup kunder gazrave ne lukth dhe kam frike nese shtatzania ime eshte ne rregull apo jo ju lutem me ndihmoni javen tjeter kam caktuar kontroll ne eho!
ju faleminderit

Reply
1/30/2016 08:16:34

Mirmengjesi doja te dija un qe 3 dit kam pas Mem ardh periodet Po ende jo Asgje un dje kam bere nje test edhe me doli pozitiv.mundet me qen sigurt.

ReplyLeave a Reply.